Tworzywa sztuczne

Przemysł tworzyw sztucznych to trzecia co do wielkości branża produkcyjna w Stanach Zjednoczonych, obejmująca 16 000 zakładów produkcyjnych. Potencjalne zagrożenie wybuchem pyłu występuje podczas produkcji żywic z podstawowych surowców, tworzenia związków do formowania oraz przetwarzania i tworzenia z tych materiałów gotowych produktów.


Wybór odpowiedniego systemu zabezpieczającego przed eksplozją

Dostępne są trzy podstawowe rodzaje systemów chroniących przed eksplozją: bazujące na wentylacji, izolacji i tłumieniu. Rozwiązanie pasujące najlepiej do konkretnego zastosowania można znaleźć za pomocą poniższego schematu blokowego.

WEWNĘTRZNY SPRZĘT PROCESOWY DO RÓWNOWAŻENIA WIĘKSZYCH SZKÓD

Problem

Podczas wytwarzania inżynieryjnych produktów budowlanych stosowano proces wytłaczania typu wsadowego wykorzystujący połączenie drewna i tworzyw ABS.

Podczas przetwarzania doszło do deflagracji, która doprowadziła do zdmuchnięcia pokrywy mieszalnika oraz rozprzestrzenienia się płomieni do zewnętrznego kolektora pyłu umieszczonego w dalszej części układu. Wewnętrzny sprzęt procesowy uległ znacznym uszkodzeniom, ale żaden z pracowników nie odniósł obrażeń.

Rozwiązanie

Ponieważ mieszalnik znajdował się w środku zakładu, odprowadzenie potencjalnej eksplozji na zewnątrz nie było możliwe. Mieszalnik wyposażono w system tłumienia wybuchów. Do kanału odsysania pyłu dodano system izolacji chemicznej. Zewnętrzny kolektor pyłów był już wyposażony w otwory wybuchowe. Dodano więc system izolacji chemicznej do kanału wlotowego.


Martwi Cię ryzyko wybuchu?
Już teraz poproś o opinię naszego eksperta!