Wykrywanie Płomienia Wstecznego

Technologia wykrywania iskry w procesie wykrywania płomienia wstecznego w kotłach

Płomień wsteczny powstaje, gdy źródło zapłonu może przemieścić się ze skrzyni ogniowej do systemu przesyłu paliwa, a czasami nawet do magazynu paliwa. Tradycyjnym sposobem zapobiegania płomieniom wstecznym jest zastosowanie termostatycznego zaworu wodnego (AVTA).

Optyczne detektory płomienia wstecznego Atexon® od IEP Technologies zapewniają wyższą prędkość wykrywania i czułość w porównaniu do systemów gaśniczych reagujących na ciepło.


Szybsze i bardziej czułe wykrywanie płomienia wstecznego dzięki technologii optycznego wykrywania iskier

Skrzynia ogniowa, w której proces spalania nie przebiega prawidłowo, skutkuje pojawieniem się wewnątrz niej oparów i płomieni. Zwiększa to prawdopodobieństwo przedostania się palnego materiału i iskier do podajnika ślimakowego, ponieważ mogą one przejść przez czujniki ciepła niezauważone. Czas reakcji rzędu milisekund oraz wysoka czułość sprawiają, że detektory Atexon wykrywające płomień wsteczny są znacznie bardziej niezawodne i uruchamiają system gaśniczy, który dzięki zoptymalizowanemu projektowi i rozmieszczeniu dysz wykorzystuje jedynie niewielką ilość wody.

Opcjonalne funkcje obejmują alarm GSM, funkcję chłodzenia impulsowego, funkcję sterowania ślimakiem oraz funkcję monitorowania ciepła ślimaka.


Zasada działania detektora płomienia wstecznego

1. Detektor płomienia wstecznego jest zamontowany na ślimaku lub punkcie zwolnienia między dwoma ślimakami.
2.
Jednostka gaśnicza jest zamontowania ok. 0,5 metra od detektora płomienia wstecznego.
3.
Wyjście regulacji ślimaka osłony płomienia wstecznego jest przymocowane do układu automatyki kotła.
4.
Osłona płomienia wstecznego zasilana jest ze źródła 230 V AC.
5.
W zależności od zastosowania instalowany jest wzmacniacz ciśnienia lub zbiornik wody.
6.
Czujniki temperatury układu zabezpieczającego przed płomieniem wstecznym są zamontowane w odległości 0,5–1 metra od głowicy spalania.

Wykrycie płomienia wstecznego wyzwala sekwencję gaszenia wody, która trwa zwykle przez 10 sekund po wykryciu iskry. Sekwencja gaszenia zatrzymywana jest automatycznie. Czujniki temperatury mierzą temperaturę głowicy spalania i kontrolują urządzenie gaśnicze za pomocą impulsów, jeśli temperatura wzrośnie powyżej 75°C/165°F. Przy 95°C/200°F uruchamia się gaszenie ciągłe. Sekwencja gaszenia zakończy się, gdy temperatura spadnie poniżej 75°C/165°F.


Martwi Cię ryzyko wybuchu?
Już teraz poproś o opinię naszego eksperta!